< Powrót

Czy brak historii kredytowej jest problemem?

Odpowiadamy na najpilniejsze pytania dotyczące kredytów dla rolnika
Każdy rolnik, który chce się rozwijać, musi prędzej czy później pomyśleć o kredycie. Jest to warunek, aby móc kupić nowe maszyny, wyremontować stodoły, zainwestować w lepszą paszę lub kupić nowe hektary ziemi, aby rozszerzyć możliwości. Jeśli planujesz jedną z tych inwestycji, ale coś Cię blokuje i masz wiele pytań – to doskonale trafiłeś. Postaramy odpowiedzieć na najpilniejsze z nich już teraz!
Czy brak historii kredytowej może być przeszkodą?
– Często tak, jednak nie zawsze! Sęk w tym, aby znaleźć odpowiedniego kredytodawcę. Niektóre banki w ogóle odmawiają pożyczki rolnikom bez historii kredytowej. Istnieją jednak instytucje, które decydują się na pomoc. Oczywiście, każdy rolnik musi spełnić kilka podstawowych warunków, aby takie finansowanie otrzymać. Przede wszystkim chodzi o kwoty. Jeżeli rolnik stara się o kredyt gotówkowy jako osoba prywatne, to z reguły może otrzymać do 50 000 zł. Jeśli jednak w grę wchodzi kredyt firmowy, na gospodarstwo (rolnik osobą prawną), wówczas brak historii nie jest brany pod uwagę. Warto jednak pamiętać, że w trakcie procedury kredytowej sprawdzane są rejestry BIK oraz, tylko w drugiej opcji, BIK przedsiębiorcy.
Jakie konkretnie dochody brane są pod uwagę?
– Przede wszystkim ważne jest to w jaki sposób rolnik zdobywa na co dzień finansowanie swej działalności. Oczywiście istnieją restrykcyjne banki, które skupiają swoją działalność wokół uniemożliwiania rolnikom dotarcia do finansów potrzebnych na rozwój gospodarstwa, jednak większość dobrych instytucji z sektora bankowego szuka konkretnych rozwiązań dla rolników. Tak jak brak historii kredytowej nie musi być problemem, tak i kredytodawca często patrzy na każdy rodzaj finansowania, łącznie z hektarami przeliczeniowymi, dofinansowaniami z Unii Europejskiej, fakturami VAT/VAT RR oraz innymi dochodami dodatkowymi.
Czy negatywna historia kredytowa lub zaległości w Urzędzie Gminy zabiorą mi szansę na pieniądze?
– Często nie, gdyż dobre firmy pożyczkowe w wielu przypadkach nie zagłębiają się w historię kredytową. Dlatego zarówno jej brak, jak i jej obecność nie wpływają na zdolność uzyskania pożyczki. Sama pożyczka może zostać przyznana nawet, jeżeli rolnik ma jakieś zaległości – czy to w Urzędzie Gminy, czy to wobec KRUS-u, choć wiele banków nie zna odpowiednich i legalnych rozwiązań, aby umożliwić takie działanie klientom. Brane są pod uwagę tylko nieznaczne zaległości, które nie przekraczają trzydziestu dni. W takich wypadkach kredytodawcy często idą rolnikom na rękę i pomagają w doborze odpowiedniego rozwiązania.
Czy maksymalna i minimalna kwota pożyczki jest związana z historią kredytową?
– Tylko w przypadku indywidualnego kredytu dla osoby fizycznej. W innych przypadkach, rzetelne i uczciwe firmy z sektora bankowego umożliwiają wzięcie kredytu rolnikom tylko na podstawie tego, na co ewentualną gotówkę chciałby wydać. Właśnie te warunki mają wpływ na wysokość minimalną oraz maksymalną kredytu. Natomiast historia kredytowa, tak samo jak jej brak, czy jak zaległości finansowe względem KRUS-u lub Urzędu Gminy, przy zastosowaniu odpowiednich procedur, nie muszą wpływać i nie wpływają na wysokość kwoty, jaką rolnik może lub musi uzyskać, by otrzymać wsparcie finansowe.
W jaki sposób moja historia kredytowa może wpłynąć na ostateczny wynik procesu kredytowego?
– Tak naprawdę w żaden, gdyż istotą pomocy finansowej jest cel, na który rolnik chce przeznaczyć swoje pieniądze. W zależności od tego co chce kupić i jak umotywuje swoje potrzeby, tak będzie mógł rozporządzać swoimi pieniędzmi. Dlatego właśnie istotna jest rozmowa z kredytodawcą oraz decyzja samego rolnika, aby mógł spróbować dać sobie szansę i wystąpić o kredyt. W przeciwnym wypadku nawet najlepsze warunki oraz okazje nie sprawią, że nowe finansowanie trafi pod odpowiedni adres. Warto zapoznać się z rozwiązaniami oferowanymi przez dobre instytucje finansowe, aby sprawdzić czy rzeczywiście nie ma się szans na uzyskanie finansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *